O Teatrze
Jesteśmy jednym z niewielu teatrów dla dzieci, który poprzez ciekawą formę artystyczną, wprowadza widza w świat szlachetnych wartości. Ach! Teatr to miejsce, w którym możesz wraz z dzieckiem przenieść się do świata baśni i wyobraźni. Tworzymy teatr przekazujący wartości, bezpieczny i przyjazny. Od 20 lat zajmujemy się edukacją kulturalną, odpowiadając na potrzeby dzieci. Bawimy, uczymy, rozwijamy. Ach! Teatr to miejsce dziecięcych zachwytów.
Spektakle Ach! Teatru
- Spektakle dla bąbli (od 1. roku życia), interaktywne, połączone z zabawą.
- Spektakle dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (na dużej scenie).
- Spektakle dla grup zorganizowanych, przedszkoli i szkół podstawowych
(od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych), realizowane
również w ramach programu „Szkoła w mieście” dla grup z Wrocławia i okolic.
Wynajem sceny
Przestrzenie Ach! Teatru to miejsca, w których odbywają się warsztaty, spektakle, koncerty oraz różnego rodzaju wydarzenia. Proponujemy możliwość wynajmu wszystkich dostępnych sal oraz sceny teatralnej z zapleczem technicznym. Atutem Ach!Teatru jest lokalizacja naszej siedziby w samym centrum Wrocławia, nieopodal Rynku przy ul. Kuźniczej 29a oraz dogodny dojazd z każdego punktu Wrocławia.
Oferujemy możliwość wynajmu sceny teatralnej dawnego Teatru Kalambur z widownią na 100 miejsc. Do dyspozycji są także kulisy jednostronne, dwie garderoby, szatnia dla widzów oraz kasa. Proponujemy również wynajem mniejszych sal dydaktycznych, które znajdują się na drugim piętrze naszej siedziby.W sprawie wynajmu prosimy o kontakt:
obsługa klienta, informacja
koordynator@centrumtworczosci.pl
kom. 661 136 434
Siedziba teatru
Ach! Teatr dysponuje dwiema scenami: dużą z widownią na 100 miejsc (I piętro) oraz małą (II piętro), dostosowaną do potrzeb najmłodszych widzów.
Teatr mieści się we Wrocławiu, w sercu Starego Miasta w secesyjnej kamienicy przy ul. Kuźniczej 29a (nad kawiarnią „Kalambur”). To w tym budynku tworzyła się historia teatru otwartego. Przez blisko 30 lat działał tu Studencki Teatr „Kalambur”, w którym występowały takie osobowości jak: Anna German, Edward Lubaszenko czy Ewa Dałkowska. Przez ponad dziesięć lat działał tu również teatr K2, którego misją było promowanie młodych artystów. Jolanta Fraszyńska, Kinga Preis czy Konrad Imiela właśnie na tej scenie zdobywali swoich pierwszych wielbicieli, to tu grany był kultowy spektakl „Ballady morderców” wg Nicka Cave’a.
Historia teatru
Ach! Teatr to teatr Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka, które założone zostało w 1998 r. przez Małgorzatę Strońską. Początkowo działaliśmy przy Teatrze K2, organizując warsztaty teatralne dla najmłodszych i pokazy twórczości dziecięcej. Od 2002 r. wdrażamy działania charytatywne, wymiany międzynarodowe, działania dla szkół znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego oraz domów pomocy społecznej i ośrodków socjoterapii. W roku 2003 zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję pod nazwą „Najważniejsze aspekty i cele edukacji kulturalnej” z udziałem ekspertów z Austrii, Niemiec, Słowacji i Polski, pod honorowym patronatem prezydenta Wrocławia.
Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju był rok 2004, kiedy to – decyzją Samorządu Wrocławskiego – Centrum przejęło historyczną scenę byłego Studenckiego Teatru „Kalambur”. Od 2005 r. organizujemy warsztaty artystyczne dla dzieci z Rodzin Plus w różnych grupach wiekowych. W roku szkolnym odbywają się warsztaty teatralne, zwieńczone wystawieniem spektaklu na profesjonalnej scenie, a w trakcie wakacji zapraszamy dzieci na warsztaty plastyczne.
Począwszy od 2006 r. realizujemy warsztaty międzypokoleniowe dla dzieci, rodziców i seniorów. Prowadzimy szeroką współpracę z Gminą Wrocław poprzez realizację projektu „Laboratorium wrażliwości estetycznej i społecznej”, w ramach którego odbywają się: Warsztaty Artystyczne dla dzieci i młodzieży, spektakle Repertuarowego Teatru Dziecięcego, Spotkania Teatru Młodych, akcje charytatywne, Dzień Dziecka i Mikołajki w Teatrze, a także pokazy finałowe. W kolejnym roku rozpoczęliśmy, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inicjatywę trwającą po dziś dzień pod nazwą „ABC sztuki XX wieku”, czyli warsztaty edukacyjne dla klas z zakresu wiedzy o sztuce współczesnej. W ramach projektu odbywają się zajęcia plastyczno-teatralne, które kończą się prezentacjami.
Z okazji XV-lecia istnienia Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka przygotowaliśmy konferencję pod nazwą „Edukacja kulturalna przeciw wykluczeniom”. Hasłem przewodnim było motto przypominające, że „edukacja kulturalna nie może być dobrem luksusowym, ma do niej prawo każde dziecko”. Wrocławska konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zgromadziła wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych, administracji publicznej, nauczycieli, rodziców, instruktorów i studentów. Dwa lata później Centrum włączyło się w proces organizacji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, prowadząc warsztaty, dla dzieci, szkół i nauczycieli oraz półkolonie pod hasłem „Edukacja kulturalna przeciw wykluczeniom”. W kolejnym roku nastąpiła kulminacja projektu.